Hrdinka Katie Piper

Autor: Gabriela Ferenčíková | 18.3.2012 o 19:02 | (upravené 12.4.2012 o 21:42) Karma článku: 7,02 | Prečítané:  1633x

Katie Piper. Možno vám je toto meno známe, možno nie. Žena alebo skôr dievča, ktoré si žilo svoj sen a išlo za svojimi cieľmi. Odmalička bola živé dieťa, ktoré milovalo pozornosť. Keď mala Katie 24 rokov jej život bol dokonalý. Bola mladá, krásna a muži ju obletovali. Túžila sa stať modelkou a televíznou moderátorkou čo aj dokázala. Až kým nespoznala muža, svojho budúceho priateľa. Kto len mohol tušiť, že sa z neho vykľuje zviera?

Krásna Katie Piper dnes po mnohých operáciách.Krásna Katie Piper dnes po mnohých operáciách.

 

Tento článok som sa rozhodla napísať pre tých, ktorí osud tejto odvážnej ženy nepoznajú. Strach a bolesť ktorú zažila na vlastnej koži si nepraje nik prežiť. Odmietnutie žiarlivého priateľa zaplatila pridraho. Kyselina, ktorou ju oblial kumpán najatý jej priateľom, jej zanechali trvalé jazvy na tele i na srdci. Tieto jazvy sa už nikdy nezahoja.
,,Začula som hrôzostrašný rev, ako keď porážajú dobytok...vtedy som si uvedomila, že som to ja“ (Krásna, 2011). Takto Katie opisuje chvíľu, ktorá jej zmenila život od základov vo svojej knihe.

Obyčajná žiadosť o priateľstvo na sociálnej sieti Facebook. Tridsať spoločných priateľov. Žiadosť prijatá

Muž menom Danny Lynch, ktorý si zaslúžil menovku milého a galantného nápadníka, prejavoval záujem o Katie. Pár stretnutí, prechádzky a večere v dobrých reštauráciách. No ako sa časom ukázalo, pán dokonalý nebol až taký dokonalý.

Dvanásť dní uplynulo ako voda a Danny už navrhol spoločné bývanie. No Katie to takto nechcela. Páčila sa jej nezávislosť a bývanie s kamarátkami. Jedného večera bola v gay bare, v ktorom pracovala jej spolubývajúca. Katie navrhla Dannymu či nechce prísť. No keď vošiel do baru, na tvári sa mu objavil výraz znechutenia a hnevu. Po krátkej slovnej nezhode odišiel z baru a Katie, ktorá nemala  rada konfliktné situácie, bežala za ním. Keď uvidel, že bude podľa neho, bol to opäť starý dobrý Danny. Jeho náhle prílivy zlosti sa opakovali čoraz častejšie a Katie mala strach. Správal sa ako posadnutý fanúšik. Nikto sa nemohol na jeho priateľku ani len usmiať aby nepredviedol jednu zo svojich žiarlivostných scén. Neskôr sa rozhodli, že strávia noc v hoteli, ktorá sa stala nočnou morou pre Katie.

Keď Danny na hotelovej izbe pochopil, že ho Katie odmieta, spustil spŕšku urážok a opäť nastal jeho príliv zúrivosti. Sotil do Katie, ktorá sa zrútila na zem. Keď sa spamätala, uvedomila si, že z hlavy jej vyteká priamenok krvi. Nepustil ju do nemocnice. Aby  toho nebolo málo, znásilnil ju. Keď si umývala tvár špinavú od krvi a sĺz v kúpelni, Danny jej priložil žiletku ku krku a Katie sa len modlila aby jej viac neublížil. ,,Kde máš opasok?“ spýtal sa jej hlasom bez štipky zľutovania a Katie si predstavovala ako z nej vybije dušu. No na jej prekvapenie nespravil čo očakávala. Opasok prevesil cez horný pánt dverí a prikázal aby sa postavila na stoličku pod ním. Opasok sa tam hompáľal ako slučka a Katie si bola istá, že zomrieť nechce. Sľubovala mu že ho neudá, že nikto sa o tom nedozvie. Danny si začal uvedomovať, že dlho ju tam držať nemôže, a tak nakoniec spolu opustili hotel. Ďalšie dni Katie musela trpieť množstvo telefonátov a SMS správ. Neodvážila sa neodpovedať aby sa za ňou neprirútil a neublížil jej. Týral ju strach.

Jedného dňa jej zazvonil mobil. Bol to opäť Danny a tvrdil, nech si pozrie mail, ktorý jej poslal. ,,Vypadol mi internet“ odpovedala Katie. Bola to pravda a bola tomu rada. No Danny sa ako vždy nenechal odbiť a poslal ju do internetovej kaviarne oproti. Dal jej posledné inštrukcie a zložil. Keď bola Katie nachystaná zavolala mu, že odchádza.
,,Čo máš na sebe?“ bombardoval ju otázkami. ,,Kde práve si? Si už na ulici?“ chcel všetko vedieť. ,,Áno, už som na ulici" odpovedala mu. V tom podišiel k nej chlap s plastovým pohárom v ruke. Bol špinavý a vyzeral ako bezdomovec. V dommieke, že chce drobné si Katie uchom pridržiavala mobil, cez ktorý stále volala s Dannym, a lovila v kabelke peňaženku. Mladík jej zrazu vyšplechol akúsi tekutinu na tvár. Pocítila páľavu na svojom tele. To jej kyselina rozožierala pokožku. Z hrdla sa jej drali výkriky od netíchnucej bolesti. Nikto naokolo jej nepomohol, vodiči trúbili keď sa snažila prejsť cez cestu do známej kaviarne. Keď do nej vstúpila, ľudia sa na ňu zhrozene dívali. ,,Pomôžte mi prosím“ povedala a tackala sa k pultu. Keď podišla k nádobe s ľadom, snažila sa ochladiť si tvár, no nádoba bola príliš plytká, a tak si to zamierila na dámske toalety kde strčila hlavu do záchoda. Splachovala, splachovala a splachovala.

Potom nastala panika všade naokolo, sanitka, nemocnica, nespočetné množstvo operácií, bolesť, hojenie, halucinácie, preplakané hodiny, strach z vody, ohňa, mužov... Týmto všetkým si muselo mladé, len 24 ročné, dievča prejsť. Niečo také samozrejmé, ako vyjsť na ulicu, chcelo u Katie dávku odvahy. Pohľad do zrkadla ju desil. Zjazvená tvár, krk, hrudník. Na jedno oko oslepla a pri prehĺtaní ju napínalo, pretože pri tej nehode trocha kyseliny prehltla, a tak jej do brucha museli zaviesť trubicu pre prívod potravy. Osemnásť mesiacov musela nosiť priehľadnú plastovú masku na tvár s otvormi pre oči, nos a ústa, aby jej pokožka (jazvy) bola pružnejšia a lepšie sa hojila. V nose nosila priehľadné trubičky, aby sa jej nezrástli nosné dierky.

Dannyho a jeho kumpána Stefana, ktorý na Katie vylial kyselinu, odsúdili na šestnásť rokov.

No táto nehoda z nej spravila lepšieho človeka. Uvedomila si, že veci po ktorých pred tým túžila ju nenapĺňajú a začala sa tešiť z maličkostí. Nakrútila dokument Katie: My beautiful face (môžete vidieť na youtube) o tej nešťastnej udalosti, ktorý v televízii za jediný večer  videlo 3,8 milióna ľudí. Ľudia, ktorí  s ňou súcitili, jej posielali listy so slovami obdivu a želania všetkého dobrého a najmä zdravia. Navštívila množstvo relácií, podstúpila interview do rôznych časopisov. Ľudia ju dodnes spoznávajú na ulici a obdivujú za všetko čo prekonala. Pre mnohých sa stala idolom.
Založila Katie Piper Foundation/ Nadácia Katie Piper pre pomoc ľuďom s popáleninami. Hlavným cieľom tejto nadácie je zaviesť v Spojenom kráľovstve prevratný prístup k liečbe popálenín, t.j. vybudovať rehabilitačnú kliniku. Stala sa vyslankyňou charitatívnej organizácie Islamic Help ktorá pomáhala obetiam útokov s kyselinou v Ázií. Za odvahu boli Katie udelené mnohé ocenenia ako napríklad: The Woman of Courage Award, Most Inspirational Woman Award atď. V roku 2011 napísala knihu Beautiful/Krásna, ktorá v každom zanechá silný dojem.

Túto ženu nesmierne obdivujem za jej odvahu a za všetko, čo vo svojom živote dosiahla. Dokázala stáť na nohách v ťažkých chvíľach aj vďaka rodine a priateľom vtedy, keď by sa nejeden človek zrútil. Napádali ju myšlienky o smrti, no ona ich zahnala do kúta a zobrala život do vlastných rúk. Dokázala sa osamostatniť a žiť svoj vlastný život. Dodnes sa obáva, čo bude keď Dannyho prepustia, no ja verím že Katie bude naďalej silná, jej nadácia úspešná a hlavne, nech ona sama bude šťastná a zdravá.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Čo si o autokamerách myslí polícia a môže ísť video na Facebook?

Autokamery snímajú aj poznávacie značky a tváre ľudí, s videami preto treba narábať opatrne.

DOMOV

Smer opúšťajú nitrianski členovia, nepáčia sa im kšefty

Predseda miestneho klubu je nespokojný.


Už ste čítali?